Илон Маск откри колку чини билет за Марс

Од:

Луѓето еден ден би можеле да се преселат на Марс за помалку од 100.000 долари и да се вратат бесплатно на Замјата, доколку не им се допадне на Црвената планета, пишува „Индепендент“.

Илон Маск верува дека еден ден обичните граѓани ќе можат да одат на Марс и таму да започнат живот.

-Убеден сум дека преминот на Марс еден ден ќе чини помалку од 500.000 долари, а можеби дури и ќе биде под 100.000, вели Маск.

Тој смета дека цената е доволно ниска за луѓето во развиените економии да можат да ја продадат својата куќа на Земјата и да се преселат на Марс, доколку го сакаат тоа.

Маск се надева дека патниците ќе одат на Марс со вселенски брод на компанијата – Старшип, кој е во процес на тестирање.

Би можело да ве интересира

Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“

Олдрин: Луѓето да се вратат на Месечината и да одат на Марс

Трамп против мисија на Месечината, го интересира само Марс

Астробиолог тврди дека на Марс постои скриен живот

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) НАСА прв пат регистрираше земјотрес на Марс, слушнете како звучи

Татјана Ташкова

Летало на НАСА првпат забележа земјотрес на Марс

Ана Ололовска