Илон Маск: Човечкиот ум може да се претвори во компјутер

За Илон Маск, очигледно, создавањето на најсофистицираниот автомобил во светот и колонизирањето на Марс веќе не е доволно. Сега мултимилионерот и основач на компаниите Teслa и Спејс-Икс, има намера да работи и на човечкиот ум, пишува „Верг“.

– Со тек на времето, најверојатно ќе бидеме сведоци на уште позначаен спој на биолошката со вештачката интелигенција… Клучот кон тоа се крие најмногу во „фреквентниот опсег”, како и во брзинатата на преносот на податоци…, изјави Маск на технолошкиот форум одржан во Дубаи.

Тој смета дека со имплантација на мини-електроди во мозокот, тој може да функционира со брзината на машините и дека еден ден технологијата ќе дозволи „прикачување” и „симнување” мисли во човечкиот ум, како фајл на компјутер, на пример.

Според „Вол Стрит Џурнал“, компанијата „Невралинк” во Калифорнија, Maск ја регистрирал уште минатиот јули, како „центар за медицински проучувања”.

Би можело да ве интересира

Тесла камион снимен без возач на автопат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вокменот слави 40-ти роденден

Ана Ололовска

ВИДЕО: Јапонски грамофон со тркалезен екран на себе

Ана Ололовска

Роботи кои ќе им помагаат на лица со попреченост

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новата Нокиа ќе чини 112 долари

Ана Ололовска

Тај Брејди: Вештачката интелигенција нема да ги замени луѓето

Ана Ололовска