Хотел во рудник, 16 спратови под земја

Од:

Во Шангај е изграден хотел во длабока дупка од некогашен рудник. Хотелот „Intercontinental Shanghai Wonderland“ има 18 спратови, од кои 16 се под земја.

dobivaj vesti na viber

Реализацијата на проектот почна во 2006 година, но неговото завршување е одложувано повеќе пати, најмногу поради техничките работи, како што се строгите прописи во врска со заштитата од земјотреси, како и одржувањето на нивото на водата.

– Можевме да го напуштиме рудникот, не не го сторивме тоа. Го претворивме во скапоценост, наведе Су Шитан, потпретседателот на градежната група „Шимао“.

Цената за ноќевање во хотелот ќе се движи од 530 до 860 долари.

Би можело да ве интересира

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

По 17 дена потрага по земјотресот, најдено живо лице во Кина

Ана Ололовска

Во централна Кина црвен аларм поради недостиг на вода

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кинеската војска се подготвува за борба

А1он

Кина: Нашиот став е јасен

А1он

Руски Гаспром ќе му ја прекине испораката на гас на главниот сојузник Кина поради годишно одржување

А1он