Холандската принцеза исфрлена од студентски дом: Се појавија закани за нејзината безбедност

Од:

Осумнаесетгодишната принцеза Кетрин-Амалија мораше да се исели од студентскиот дом во Амстердам и да се врати во палатата поради закани по нејзината безбедност, соопшти холандското кралско семејство.

Наследничката на холандскиот трон се преселила во Амстердам да студира, а дури и кралот Вилхелм-Александар зборувал за нејзината мака за време на државната посета на Шведска.

Кралицата Максима објасни дека принцезата едвај излегува од куќата.

“Оваа ситуација многу влијаеше на нејзиниот живот. Таа не може да живее во Амстердам, а всушност воопшто не може ниту да излезе од дома”, објаснила кралицата.

Амалија почнала да студира на Универзитетот во Амстердам во септември и се преселила таму, но набрзо се појавиле безбедносни закани, поради што била принудена да се врати во палатата во Хаг.

„Тешки и се последиците. Нема студентски живот, како другите нејзини колеги. Не е пријатно вашето дете да живее така“, додаде Максима.

Принцезата Амалија студирала политика, психологија, право и економија. Иако деталите за заканите не се откриени, неколку холандски медиуми објавија дека безбедноста на принцезата е зголемена поради заканите дека криминалните банди би можеле да ја нападнат или киднапираат.

Би можело да ве интересира

Холандија: Немаме Леопарди, но подготвени сме да ги купиме и да ги испратиме во Украина

А1он

Холандскиот министер за надворешни работи застана во одбрана на активистот кој го искина Куранот во Хаг

Ана Ололовска

На средбата со Бајден, холандскиот премиер го вети системот Патриот за Украина

Ана Ололовска

Холандската полиција во стан заплени речиси 650 килограми нелегален огномет

Ана Ололовска

Холандскиот гувернер Кнот очекува зголемување на каматите на ЕЦБ до јули 2023 година

А1он

Украина ќе добие 2,65 милијарди долари помош од Холандија

А1он