Холандската принцеза Амалија не сака државни пари, одби годишен „џепарлак“ од 1,6 милиони евра

Од:

Холандската престолонаследничка, принцезата Амалија, одлучила во следните неколку години да не ја прифати својата апанажа од околу 1,6 милиони евра годишно, на која има право откако ќе наполни 18 години во декември.

Принцезата денеска испрати рачно напишано писмо до холандскиот премиер Марк Руте, во кое го известила за нејзината одлука. Таа истакна дека ќе ги врати парите, кои и покрај одбивањето на Амалија, ќе се уплаќаат на нејзина сметка сѐ додека е студент.

Уплатата се состои од околу 300.000 евра „џепарлак“ за принцезата и 1,3 милиони евра за плати за персоналот и останати трошоци.

Принцезата вчера била известена дека ги положила сите испити за крај на средното училиште и сега планира да направи пауза од една година пред да почне со студии.

– Се чувствувам непријатно што можам да понудам толку малку за возврат и кога на останатите студенти им е многу потешко, посебно во овие неизвесни времиња на коронавирусот, напишала холандската принцеза.

Премиерот Руте во одговорот и честитал за матурирањето, истакнувајќи дека има разбирање и ја почитува нејзината одлука.

Ваквиот потег следува во момент на намален рејтинг на кралот Вилем-Александер во Холандија.

Би можело да ве интересира

Холандија го поддржува португалскиот предлог за надминување на проблемот со Бугарија

Холандија се враќа во нормала, сексуалните работници продолжуваат со дејноста

Жарко Настоски

Холандија забрани летови од Индија поради новата мутација на Ковид-19

Ана Ололовска

Холандија најави укинување на полицискиот час и отворање на терасите на кафулињата

Ана Ололовска

Холанѓани го кршат туристичкиот мраз во Грција: пристигнаа на Родос на тест-одмор под строги мерки

Жарко Настоски

Данска воведе „ковид пасоши“ за внатрешна употреба, во Холандија ќе се тестираат посетители на влезовите од музеите

Жарко Настоски