Хакиран профилот на извршниот директор на „Твитер“

Од:

Налогот на извршниот директор на Твитер, Џек Дорси вчера беше хакиран и од него беа испратени расистички и вулгарни пораки до неговите 4,2 милиони следбеници.

Меѓу пораките што Твитер по 30 минути ги отстрани беше напишано и „Хитлер е невин“.

Твитер соопшти дека е покрена истрага.

Би можело да ве интересира

Твитер со предупредување – ги отстрануваме неактивните корисници

Ана Ололовска

ВИДЕО: Рекламата за „Ајфон 11“ собира негативен публицитет

Ана Ололовска

Гит-Лаб објави забрана за вработување на инженери Кинези и Руси

Ана Ололовска

МИТ ги претстави своите нови паметни „робокоцки“

Ана Ололовска

Гугл собира лични здравствени податоци од милиони Американци

Ана Ололовска

Фејсбук отстрани две милијарди лажни профили и над три милијарди содржини

Ана Ололовска