„Гугл“ планира развој на центар за вештачка интелигенција во Берлин

Од:

„Гугл“ ја отвори својата нова централа во Берлин, каде подоцна планира да развие центар за вештачка интелигенција.

Според германските медиуми, развојот на овој центар „Гугл“ го планирал во соработка со Германскиот истражувачки центар за вештачка интелигенција (ДФКИ) и со локалните компании САП и Телеком, но засега не е постигнат договр и идејата најверојатно пропаднала.

Се очекува во новата централа на „Гугл“ да бидат отворени околу 300 работни места.

Би можело да ве интересира

Поранешен вработен во Гугл тврди дека компанијата работи Трамп да не биде реизбран

Американските власти почнаа истрага против Гугл, Епл, Фејсбук и Амазон

Ана Ололовска

Најголемата грешка на Бил Гејтс

Ана Ололовска

Гугл подготвен да плаќа даноци во држави каде прави промет

Ана Ололовска

Гугл: Причина за падот на системот е задушување на мрежата

Ана Ололовска

„Гугл“ нефункционален во поединечни делови од светот

Ана Ололовска