„Гугл“ ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Од:

„Гугл“ ќе ги забрани апликациите „за компензирани сексуални односи (т.е. sugar dating)“, кои служат за продавање и купување сексуални услуги на интернет.

Се работи за платформите „Sugar Daddy“, „Elite Millionaire singles”, „SeekingArrangement“, „Spoil“. Интернет-концептов е таков што, поимотни мажи (најчесто и повозрасни), бараат помлади девојки и жени заради секс за пари.

Отстранувањето е дел од новата политика на „Гугл“ за ограничување на сексуалните содржини.

Забраната стапува во сила на 1 септември оваа 2021 година.

Би можело да ве интересира

Гугл гради два нови центри во Германија, ќе инвестира една милијарда евра

А1он

Компанијата-мајка на Гугл има најдолг период на раст на вредноста на акциите од 2009 година

Ана Ололовска

„Гугл“ го надградува својот инкогнито режим за „Андроид“

Ана Ололовска

Гугл и Фејсбук само на вакцинираните вработени ќе им дозволат да се вратат во канцеларија

Ана Ололовска

„Гугл“ избриша девет „малициозни“ програми од „Плеј стор“

Ана Ололовска

Италија го казни Гугл со над 100 милиони евра

Ана Ололовска