Грета Тунберг ќе добие мурал во Сан Франциско

Од:

Активистката за климата, Грета Тунберг ќе добие голем мурал во центарот на Сан Франциско, кој ќе го наслика аргентинскиот муралист Андрес Иглесиас.

Иглесиас, кој се претставува под псевдонимот Кобра, следната недела ќе го заврши муралот со ликот на 16-годишната Швеѓанка, која годинава беше номинирана за Нобелова награда за мир.

Тој рече дека го вложува своето време во ова дело и се надева дека муралот ќе им помогне на луѓето да сфатат дека „мора да се грижиме за светот“.

Него го ангажира една непрофитна еколошка организација, која планира повеќе акции во чест на активистите за заштита на животната средина.

Би можело да ве интересира

СВЕТОТ ВО 2019: Грета Тунберг- Крик на милениумците за беспоштедна борба против климатските промени

Ана Ололовска

Тунберг: Критиките на Трамп се едноставно смешни

Меркел: Со сета сила во борбата против климатските промени

Тунберг: Најголема опасност е да не се работи ништо

(ВИДЕО) Пресушија Викториините водопади: Ова првпат го видовме, не беше вака

Татјана Ташкова

ЕУ можеби нема да ги исполни климатските цели за 2030 година