Град Скопје: Придружете ни се, да направиме најголема елка од луѓе за Гинис

Од:

Плоштадот „Македонија“ утре во 13 часот ќе биде местото каде што скопјани ќе се обидат да постават нов Гинисов рекорд за најголема новогодишна елка во светот направена од луѓе.

Градот Скопје ги поканува сите заинтересирани да дојдат на плоштадот и да се придружат на овој интересен потфат.

„Формирањето новогодишна елка од луѓе е дел од програмата на „Винтерленд“. Настанот ќе биде збогатен со музичко – забавна програма, а за доброто расположение на учесниците ќе се погрижат Бени Шаќири и Нон стоп.

Во моментов, најголемата елка од луѓе според Гинис е направена во Индија, во 2015 година, со 4.030 учесници. Утре (21.12.2019 година) и Скопје ќе се обиде да влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Затоа, дојдете да се забавуваме и да ја направиме најголемата новогодишна елка во светот направена од луѓе“, се вели во соопштението на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

58 новозаразени со коронавирус во Скопје, вкупно 625 активни случаи во главниот град

А1он

Во Скопје 598 заразени лица, 51 нов случај денеска

А1он

Нема бактерии во водата за пиење во Скопје, „Водовод“ анализирал примерок од домот на човекот што ја прошири паниката на „Фејсбук“

Маја Илиевска-Пачемска

Во Скопје 584 луѓе активно заразени со коронавирус, најмногу во Аеродром и Центар

А1он

Во Скопје 567 активни случаи на Ковид-19, најмногу во Аеродром и Центар

А1он

Во Скопје 526 заразени, нема град во Македонија без активни случаи на Ковид-19

А1он