Готвачот Гордон Ремзи го претстави својот нов бренд вино

Од:

Неколку дена откако го напушти квизот „Бенк баланс“, Британецот Гордон Ремзи го претстави својот нов бизнис со вино коешто ќе се произведува во Калифорнија (САД).

Вината од брендот „Гордон Ремзи“, вкупно осум вида, ќе се произведуваат од ретки сорти лозје и при минимална филтрација. Соработници на Ремзи во новиот бизнис му се сомелиерот Крис Милер и меѓународно признатиот стручњак Ник Дјумерг.

Цената по шише се движи од 20 до 80 американски долари. Вината засега можат да се купат само во САД.

Ремзи кој, инаку, е познат готвач, веќе почна да ги поврзува новите вина со своите готварски специјалитети. Така, неговото „Каберне совињон“ најмногу оди со бургерот од говедски ребра и со мајонез којшто тој го прави, вели тој.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најскапата порција помфрит во светот чини 200 долари

Ана Ололовска

Полицијата запре комбе полно со расипана храна, возачот е уапсен

Жарко Настоски

Франција повлече 7.000 прехранбени производи, содржеле премногу етилен оксид

Жарко Настоски

Кромидот и лукот не треба да се чуваат предолго во замрзнувач

Ана Ололовска

Амбалажата во сендвичарите содржи токсични материи, открија невладини организации

Жарко Настоски

АХВ пред Велигден ги засилува контролите на храната

Жарко Настоски