Гордон Ремзи призна дека се исплашил од Владимир Путин

Од:

Споделувајќи ги своите готварски критики и совети, многумина би рекле дека Гордон Ремзи е личност која не се плаши од никого и ништо. Но, според сопствените кажувања, и тој има свои стравови… На пример – од Владимир Путин, кога Шкотот готвел за него.

dobivaj vesti na viber

– Искрено, се пос**в од страв. Имав само една работа на ум – „Што ако ги отрујам овие двајца? Замислете низ каков пекол би морал да поминам!“, се потсети Ремзи.

Ремзи готвел за Путин и за британскиот премиер Тони Блер во 2000 година во премиерската резиденција на „Даунинг стрит“, бр. 10.

– Отидов да ги поздравам и ме прашаа за англискиот аспарагус. Единственото нешто што ми паѓаше на ум беше – „Човек, бегај одовде! Готов сум!“… Очекував да има соодветна кујна на „Даунинг стрит“, но таму немаше ништо… Морав да ги носам моите тенџериња, раскажува готвачот.

По стресното искуство, Ремзи го дарувал својот хонорар за ручек во добротворни цели.

Би можело да ве интересира

ФАО: Цените на храната пораснале рекордно, најмногу поради војната во Украина

А1он

Светските цени на храната во март на рекордно високо ниво

Во февруари регистрирани рекордно високи цени на храната во светот

ФАО: Рекордно високи цени на храната во 2021 година

Катерина Павлова-Николовска

Здрави оброци со ликовите од цртаните филмови

Ана Ололовска

Фестивал на италијанската храна на плоштадот „Македонија“

Катерина Павлова-Николовска