Глув њујорчанец по судски пат бара титлови на порнографски сајтови

Од:

Глув жител на Њујорк поднесе тужба во судот во Бруклин противпорнографските сајтови „Порнхаб“, „Редтјуб“ и „ЈуПорн“ бидејќи не може во целост да ужива во нивните „содржини“ бидејќи немаат титлови.

dobivaj vesti na viber

Јарослас Сурис ги тужи трите сајтови и нивната матична канадска компанија „Миндгик“ поради кршење на американскиот закон од 1990 година за заштита на хендикепираните лица од дискриминација.

Сирус претходно го тужеше „Фокс њуз“ исто така што видео-снимките „за возрасни“ немале титлови.

– Глувите и наглувите не можат без титлови да уживаат во содржината како другиот дел од публиката, се наведува во тужбата на Сурис.

Тој од порносајтовите бара воведување на титл и парично обештетување.

Претставник на „Порнхаб“ изјави дека сајтот има и „содржини“ со титлови.

Би можело да ве интересира

Суспендиран британски пратеник обвинет за гледање порнографија во Парламентот

А1он

ВИДЕО: Руска актерка сними порно клип на света планина во Индонезија, сега ја бара полиција

Жарко Настоски

Поради ширење порнографски материјали, Телеграм ја затвори „Јавна соба“

Обвинителството една година ги анализира телефоните на оние кои објавувале разголени фотографии од девојчиња во „Јавна соба“

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Жртва на „Јавната соба“: Полицијата одби да ми помогне, а јас сè уште сум жртва на секакви пораки и повици

Мери Јордановска

МВР: Жртвите на „Јавна соба“ да пријават злоупотреби, „Телеграм“ е затворен за соработка

Мери Јордановска