Гитара на Принс и рачно напишани текстови на „Битлс“ одат на аукција

Од:

Гитара што на почетокот на кариерата ја користел Принс, како и неколку светски познати текстови на „Битлс“, рачно напишани од Пол Макартни, се меѓу предметите коишто се ставени на аукција на големата продажба на музички артефакти.

Аукциската куќа Џулиен’с окшнс вчера објави дека аукцијата ќе се одржи на 19. и 20 јуни на Беверли Хилс во Лос Анџелес, Калифорнија. Еден од најпривлечните предмети за наддавање е сината „облак” гитара специјално направена за Принс 1984 година. Се предвидува дека тoа ќе достигне цена меѓу 100.000 и 200.000 долари.

На продажба ќе се најде и неговото надалеку познато виолетово одело, приврзок и чифт чизми.

Страница со рачно напишани работни верзии за песната на „Битлс“ – „Maxwell’s Silver Hammer”, од албумот „Abbey Road” од 1969 година, се очекува да достигне цена меѓу 200.000 и 300.000 долари.

На наддавањето ќе има и лични предмети на Мадона, Мајкл Џексон, Витни Хјустон, Џони Кеш, Џим Морисон, „Ролинг стоунс“, „Квин“ и Дејвид Боуви.

Би можело да ве интересира

Видео играта Супер Марио од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Ана Ололовска

Триптих на Френсис Бејкон од 1981 година продаден на аукција за 80 милиони евра

Ана Ололовска

Предмети од почетоците на хотелот „Риц” продадени за 1,7 милиони евра

Ана Ололовска

Есенската аукција на „Сотби“ во Женева со два посебно вредни предмети

Ана Ололовска

Писмо на Ван Гог и Гоген продадено за 210.000 евра

Ана Ололовска

Добротворна аукција за Ковид-19 фондот

Ана Ололовска