Гит-Лаб објави забрана за вработување на инженери Кинези и Руси

Од:

Платформата за безбедност на компјутерски кодови, Гит-Лаб објави забрана за Кинези и Руси да работат за компанијата како инженери за поддршка и проценка на сигурноста и заканите.

Гит-Лаб е фирма со седиште во Украина, која опслужува големи американски компании и конгломерати, како НАСА, Спејс-Икс, Ај-би-ен и други.

Во изјава за „Глобал тајмс“ се наведува дека новите ограничувања се должат на „нестабилната внатрешна атмосфера во САД откако службите за безбедност ги вклучија Кина и Русија во земјите извори на киберзакани“.

Според Наташа Вудс, постар менаџер за корпоративни комуникации на Гит-Лаб, компанијата сѐ уште го разгледува списокот ограничувања.

– Во овој миг нема службеници од Кина, Русија и Северна Кореја, кои работат како инженери за поддршка и инженери за оценка на сигурноста, изјави Вудс.

Би можело да ве интересира

Најавен првиот кружен паметен телефон

Ана Ололовска

Панасоник ги претстави новите ВР-очила

Ана Ололовска

Биометриското си-ви ќе открива работни навики за кои и кандидатот не е свесен

Ана Ололовска

Апликација што ја отстранува шминката од фотографија

Ана Ололовска

„Блумберг“: Епл работи на свој самостоен сателитски систем

Ана Ололовска

ВИДЕО: Прв комерцијален лет на електричен хидроавион

Ана Ололовска