Гинисов рекорд: Пингвинот Олде наполни 41 година

Од:

Пингвин женка од Зоолошката градина во градот Одензе, Данска, по име Олде, влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот пингвин во светот откако доживеа 41 година.

Видот, кој потекнува од Антарктикот и околните острови, обично живее само триесет години. „Целата зоолошка е горда на тивката и мирна Олде“, коментираат одговорните лица.

Поради возраста, Олде сега има малку поинаков третман во споредба со другите пингвини. На пример, нејзината риба се служи одделно за да не мора да ја дели со помладите пингвини.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дива свиња „го прекрши“ полицискиот час и се прошета во центарот на Солун

Ана Ололовска

Црн пантер и ротвајлер живеат заедно и се сѐ попопуларни на интернет

Ана Ололовска

Мајмуните во две зоолошки во Чешка комуницираат преку Зум

Ана Ололовска

ВИДЕО: Куче само дошло на ветеринар да побара помош, неговата приказна го освои светот

Катерина Павлова-Николовска

Се снима филм за мечка која угинала од кокаин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Спектакуларно лошо слетување на албатрос, „изгоре во желбата“ да остави впечаток кај женка

Жарко Настоски