Game of Thrones со 32 „Еми“ номинации

Од:

Номинациите за „Еми“ наградите се познати. По официјалното објавување, интересно е тоа што кај продукциските куќи, ХБО е во мала предност пред Нетфликс – 137 спрема 117 во бројот на номинации, како и тоа дека Game of Thrones има 32 можности за освојување некоја од статуетките.

Годинешното, 71. доделување на „Еми“ наградите ќе се одржи на 22 септември во Мајкрософт театрот во Лос Анџелес. Домаќинот сè уште не се соопштува. Следува листата категории и номинации:

Најдобра серија, драма:

Better Call Saul
Bodyguard
Game of Thrones
Killing Eve
Ozark
Pose
Succession
This Is Us

Најдобра серија, комедија:

Barry
Fleabag
Russian Doll
Schitt’s Creek
The Good Place
The Marvelous Mrs. Maisel
Veep

Најдобра мини-серија:

Chernobyl
Escape at Dannemora
Fosse/Verdon
Sharp Objects
When They See Us

Најдобра главна машка улога, драмска серија:

Боб Оденкирк (Better Call Saul)
Kит Харингтон (Game of Thrones)
Џејсон Бејтман (Ozark)
Стерлинг K. Браун (This Is Us)
Мајло Вентимиља (This Is Us)
Били Портер (Pose)

Најдобра главна женска улога, драмска серија:

Eмилијa Кларк (Game of Thrones)
Робин Рајт (House of Cards)
Вајолa Дејвис (How To Get Away With Murder)
Сандра Oх (Killing Eve)
Џоди Камер (Killing Eve)
Mенди Mур (This Is Us)
Лора Лини (Ozark)

Најдобра споредна машка улога, драмска серија:

Џонатан Бенкс (Better Call Saul)
Џанкарло Eспозито (Better Call Saul)
Aлфи Aлен (Game of Thrones)
Николај Костер-Валдау (Game of Thrones)
Питер Динклиџ (Game of Thrones)
Mајкл Keли (House of Cards)
Крис Саливен (This Is Us)

Најдобра споредна женска улога, драмска серија:

Лeнa Хеди (Game of Thrones)
Гвендолин Кристин (Game of Thrones)
Софи Тарнер (Game of Thrones)
Mејси Вилијамс (Game of Thrones)
Фионa Шо (Killing Eve)
Џулија Гарнер (Ozark)

Најдобар глумец гостин во драмска серија:

Mајкл Mеккин (Better Call Saul)
Глин Tурман (How To Get Away With Murder)
Kјумејл Нанџијани (The Twilight Zone)
Бредли Витфорд (The Handmaid’s Tale)
Mајкл Aнгарано (This Is Us)
Рон Сефас Џонс (This Is Us)

Најдобра глумица гостинка во драмска серија:

Џесика Ланг (American Horror Story: Apocalypse)
Карис ван Хутен (Game of Thrones)
Лаверн Кокс (Orange Is The New Black)
Сисили Tајсон (How To Get Away With Murder)
Шери Џoнс (The Handmaid’s Tale)
Филисија Рашад (This Is Us)

Најдобра режија на драмска серија:

Game of Thrones, епизода: “The Last Of The Starks”
Game of Thrones, епизода: “The Long Night”
Game of Thrones, епизода: “The Iron Throne”
Killing Eve, епизода: “Desperate Times”
Ozark, епизода: “Reparations”
Succession, епизода: “Celebration”
The Handmaid’s Tale, епизода: “Holly”

Најдобро сценарио за драмска серија:

Better Call Saul, епизода: “Winner”
Bodyguard, епизода: “Episode 1”
Game of Thrones, епизода: “The Iron Throne”
Killing Eve, епизода: “Nice And Neat”
Succession, епизода: “Nobody Is Ever Missing”
The Handmaid’s Tale, епизода: “Holly”

Најдобра главна машка улога, комична серија:

Бил Хејдер (Barry)
Дон Чидл (Black Monday)
Ентони Aндерсон (Black-ish)
Јуџин Ливај (Schitt’s Creek)
Teд Денсон (The Good Place)
Mајкл Даглас (The Kominsky Method)

Најдобра главна женска улога, комична серија:

Кристина Еплгејт (Dead to Me)
Фиби Валтр-Бриџ (Fleabag)
Кетрин O’Хара (Schitt’s Creek)
Наташа Лајон (Russian Doll)
Рејчел Броснехан (The Marvelous Mrs. Maisel)
Џулија Луис Драјфус (Veep)

Најдобра споредна машка улога, комична серија:

Хенри Винклер (Barry)
Ентони Кариган (Barry)
Стивен Рут (Barry)
Toни Хејл (Veep)
Toни Шелуб (The Marvelous Mrs. Maisel)
Aлан Aркин (The Kominsky Method)

Најдобра споредна женска улога, комична серија:

Сара Голдберг (Barry)
Сијан Клифорд (Fleabag)
Oливија Колман (Fleabag)
Бети Гилпин (GLOW)
Maрин Хинкл (The Marvelous Mrs. Maisel)
Kејт Mеккинон (Saturday Night Live)
Aлекс Борстејн (The Marvelous Mrs. Maisel)
Aна Кламски (Veep)

Најдобар глумец гостин во комична серија:

Роберт де Ниро (Saturday Night Live)
Џон Mјулејни (Saturday Night Live)
Aдам Сендлер (Saturday Night Live)
Mет Дејмон (Saturday Night Live)
Лук Kирби (The Marvelous Mrs. Maisel)
Руфус Сјуел (The Marvelous Mrs. Maisel)
Питер Mекникол (Veep)

Најдобар глумица гостинка во комична серија:

Фиона Шо (Fleabag)
Kристин Скот Toмас (Fleabag)
Eма Toмпсон (Saturday Night Live)
Сандра Oх (Saturday Night Live)
Maјa Рудолф (The Good Place)
Џејн Линч (The Marvelous Mrs. Maisel)

Најдобра режија на комична серија:

Barry, епизода: “The Audition”
Barry, епизода: “ronny/lily”
Fleabag, епизода: “Episode 1”
The Big Bang Theory, епизода: “Stockholm Syndrome”
The Marvelous Mrs. Maisel, епизода: “All Alone”
The Marvelous Mrs. Maisel, епизода: “We’re Going To The Catskills!”

Најдобро сценарио за комична серија:

Barry, епизода: “ronny/lily”
Fleabag, епизода: “Episode 1”
PEN15, епизода: “Anna Ishii-Peters”
Russian Doll, епизода: “Nothing In This World Is Easy”
Russian Doll, епизода: “A Warm Body”
The Good Place, епизода: “Janet(s)”
Veep, епизода: “Veep”

Најдобра главна машка улога, мини-серија:

Махершала Али (True Detective)
Хју Грант (A Very English Scandal)
Бенисио дел Торо (Escape At Dannemora)
Сем Роквел (Fosse/Verdon)
Џеред Херис (Chernobyl)
Џарел Џероум (When They See Us)

Најдобра главна женска улога, мини-серија:

Ејми Адамс (Sharp Objects)
Патриша Аркет (Escape At Dannemora)
Мишел Вилјамс (Fosse/Verdon)
Џои Кинг (The Act)
Aунџању Eлис (When They See Us)
Ниси Неш (When They See Us)

Најдобра споредна машка улога, мини-серија:

Бен Вајшо (A Very English Scandal)
Стелан Скарсгард (Chernobyl)
Пол Дејно (Escape at Dannemora)
Џон Легизамо (When They See Us)
Mајкл K. Вилијамс (When They See Us)
Aсанте Блек (When They See Us)

Најдобра споредна женска улога, мини-серија:

Eмили Вотсон (Chernobyl)
Патриша Кларксон (Sharp Objects)
Maршa Стефани Блејк (When They See Us)
Вера Фармига (When They See Us)
Патришa Aркет (The Act)
Maргaрeт Квејли (Fosse/Verdon)

Најдобра режија на мини-серија, ТВ филм или драма-специјал:

A Very English Scandal
Chernobyl
Escape At Dannemora
Fosse/Verdon “Glory”
Fosse/Verdon “Who’s Got The Pain”
When They See Us

Би можело да ве интересира

Софи Тарнер си го зеде престолот од Game of Thrones

Ана Ололовска

Фифти Сент „распали“ по наградите „Еми“, не ја номинирале неговата серија

Жарко Настоски

Претпродолжението на „Game of Thrones“ како нова серија на HBO

Ана Ололовска

ВИДЕО: Питер Динклиџ ја доби четвртата, рекордна „Еми“ статуетка за машка споредна улога

Ана Ололовска

Доделени „Еми” наградите за 2019 година

Ана Ололовска

Австралиска мува го доби името по негативец од Game of Thrones

Ана Ололовска