Фустан на Мерилин Монро на аукција за 100.000 долари

Црн фустан на познатата холивудска актерка Мерилин Монро ставен e на аукција.

Вредноста на волненото парче облека со ролка, е во тоа што таа го носела 1954 година на прес конференција, на којашто го најави разводот од бејзбол играчот Џо Димаџио, помалку од една година по венчавката.

На наддавањето закажано за 30 март, аукциската куќа Крас ГВС очекува фустанот да достигне цена меѓу 100.000 и 150.000 долари.

Мерилин Монро и Димаџио стапија во брак во јануари 1954, а глумицата како причина за разводот, кој беше финализиран наредната годинa, ја наведе „психичкото тормозење“.

Љубавно писмо кое Димаџио ѝ го напиша на Монро по конференцијата, беше продадено на аукција во 2014 година за 78.125 долари.

Би можело да ве интересира

Марвел најави нови 10 филмови

Ана Ололовска

Едвард Фурлонг во новиот „Терминатор“ филм

Ана Ололовска

Алек Болдвин повторно коментираше на Инстаграм, ќерка му се сликала во танга

Ана Ололовска

Ќерката на Пол Вокер сè попопуларна на Инстаграм

Ана Ололовска

Мараја Кери: Спиев само со петмина

Ана Ололовска

Офрлено обвинението за сексуален напад против Кевин Спејси

Ана Ололовска