ФОТО: Го украсиле дрвото со повеќе од 10.000 велигденски јајца

Од:

Една брачна двојка од Германија ја украси јаболкницата висока 1,5 метри со 10.030 јајца.

Според локалните медиуми, пензионерот Фолкер Крафт и неговата сопруга минале две недели украсувајќи го дрвото со јојца, кои тие самите рачно ги бојадисале.

И покрај студеното време, успеале сите јајца да ги закачат навреме за Велигден, кој католиците годинава го празнуваат на 31 март.

drvo-veligden

Дрвото украсено со шарени јајца се наоѓа во дворот на куќата на Крафт во Залфелд, а љубопитните слободно можат да му пријдат и да го разгледаат.

– Посетителите се воодушевени кога ќе го видат, посебно децата кои доаѓаат во голем број, вели Крафт, кој веќе 45 години го украсува своето дрво за Велигден.

Сепак Крафт со своето дрво не влезе во Гинисовата книга на крегорди. Таа привилегија му припадна на една зоолошка градина во Росток, каде во 2007 година едно дрво беше украсено со дури 76.596 јајца.

Би можело да ве интересира

Денот на Албанската азбука – 22 Ноември, неработен за припадниците на албанската заедница

Ана Ололовска

Денот на Македонската револуционерна борба – 23 oктомври, неработен за сите граѓани

Ана Ололовска

Меѓународниот ден на Бошњаците 28 септември, неработен за припадниците на бошњачката заедница

Ана Ололовска

Првиот ден на Јом Кипур неработен за припадниците на еврејската заедница

Ана Ололовска

Националниот ден на Власите, 23 мај, неработен ден за припадниците на влашката заедница

Ана Ололовска

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани

Ана Ололовска

Leave a Comment

eighteen − thirteen =