„Фејсбук“ развива сопствена вештачка интелигенција со помош на роботи

Од:

„Фејсбук“ не е компанија која некој би ја поврзал со развој на роботиката, но токму тоа е еден од клучните сектори – проектни експерименти со роботи и вештачка интелигенција.

Тоа не е новитет за технолошките гиганти како „Гугл“, „Ен-видија“ или „Амазон“, кои, исто така, имаат такви проекти, но со создавањето на совршена вештачка интелигенција, „Фејсбук“ има за цел со своите роботи да ги почувствува потребите на корисниците.

– Да контролираш и „обучуваш“ роботи е потешко отколку да натераш алгоритам да игра видео игри. Кај нив нема директен пат за внесување на информацијата. Убавото кај роботиката е тоа што се случува тука и сега – во реално време, изјави шефот на Одделот за вештачка интелигенција на „Фејсбук“, Ентони Бордерс за „Блумберг њуз“.

Машината со шест нозе, самата учи да минува и низ пробите и низ грешкте. Роботизираната рака ќе развие „љубопитство“ кај самиот робот, и слично како и човековата, преку допир ќе научи да извршува прости задачи.

Но, „Фејсбук“ нема да ги пушти тие роботи во продажба. Единствената нивна намена е усовршување на сопствената вештачка интелигенција.

Би можело да ве интересира

Фејсбук ќе плати казна од пет милијарди долари на ФТЦ

Ана Ололовска

Американските власти почнаа истрага против Гугл, Епл, Фејсбук и Амазон

Ана Ололовска

ФТЦ го казни Фејсбук со пет милијарди долари

Ана Ололовска

Американско регулаторно тело бара „Фејсбук“ да се откаже од криптовалутата

Ана Ололовска

„Фејсбук“ се справи со проблемот при споделување медиа-фајлови

Ана Ололовска

„Фејсбук“ евакуираше четири згради поради сомнителна пратка

Ана Ололовска