Фејсбук: Преку Ватсап разменети 1,4 милијарди пораки и повици за Нова година

Од:

Рекордни една милијарда и четиристотини милиони разменети пораки и повици биле забллежани на новогодишната ноќ преку Ватсап, објави компанијата којашто е во сопственост на Фејсбук. Тоа е за 50 отсто повеќе од претходната година.

Техничката менаџерка на Фејсбук, Кејтлин Бамфор потврди дека во текот на целата година компанијата бележи пораст на аудио, видео и пишаните пораки на Твитер, Инстаграм и Месинџер, односно на сите социјални мрежи. Една од причините за тоа е социјалната оддалеченост и одвојувањето на луѓето поради корона-пандемијата.

Забележан е и рекорден број видеоврски меѓу корисниците на Фејсбук за новогодишната ноќ – дури 55 милиони видеоповици.

Би можело да ве интересира

Првото бебе во 2022 година е машко

А1он

ВИДЕО: Новата година дочекана и на Нов Зеланд

Ана Ололовска

Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа новата 2022 година

Ана Ололовска

Божиќните и новогодишните обичаи во светот – Оризов пудинг со бадеми за среќа, добра вештерка која носи подароци и чичилаки

Ана Ололовска

Нова година – што всушност празнуваме

Ана Ололовска

Новогодишна прослава во Њујорк и покрај рекордниот број заразени

А1он