Фејсбук наоѓа профили само со помош на снимка од нечие лице

Од:

Фејсбук има програма која ги препознава луѓето на основа на црти на лицето и го насочува корисникот на профилот на тоа лице. Апликацијата не е достапна за јавноста, а според „Форбс“, ја користат само вработени во компанијата.

Податоците говорат дека е доволно само на секунда камерата да се сврти кон личноста и на екранот веднаш ќе се појават нејзиното име, презиме на профилот и профилната слика од Фејсбук. Тоа, според многумина, е сериозно нарушување на приватноста.

Компанијата ја негира незаконската употреба на оваа апликација. Од Фејсбук посочуваат дека почнале да ја развиваат програмата во 2015. и 2016 година и ја тестирале, пред сè, на вработените во компанијата и нивни пријатели, но не и на други луѓе.

Според други извори пак, корисници забележуваат дека кога некој друг ќе објави слика од некого, тие самите добиваат известување и понуда да се означат себеси на туѓата објава.

Би можело да ве интересира

Фејсбук отвора илјада работни места во Европа

Ана Ололовска

„Фејсбук“ се извини што го преведе името на кинескиот претседател како „серко“

А1он

Фејсбук го ограничува политичкото огласување на своите мрежи

Ана Ололовска

Протекоа личните податоци на повеќе од 267 милиони корисници на Фејсбук

Ана Ололовска

Си-Ен-Би-Си: „Фејсбук“ се во проблеми, не знаат како да потрошат 52 милијарди долари

Ана Ололовска

Фејсбук ќе им плаќа на корисниците за учество во анкети

Ана Ололовска