Фејсбук лансира своја криптовалута

Од:

Фејсбук го финализира планот за лансирање своја криптовалута за следната година.

Тие имаат намера до првиот квартал на 2020 година, да воспостават систем за дигитално плаќање во десетина земји, а до крајот на оваа година ќе започне со тестирање на својата криптовалута, интерно наречена – ГлобалКоин (GlobalCoin).

Се очекува Фејсбук летоска детално да ги претстави плановите, а основачот, Марк Закерберг, веќе разговараше со гувернерот на Банката на Англија, Марк Карни.

Двајцата разговарааминатиот месец за можностите и ризиците одпокренуавње криптовалута, а Фејсбук, исто така, побара од американското Министерство за финансии да даде совети за оперативни и регулаторни прашања.

Фејсбук исто така преговара со компаниите за трансфер на пари, вклучувајќи го и Вестерн јунион, бидејќи бара поевтини и побрзи начини за испраќање и примање пари на оние кои немаат банкарска сметка.

Би можело да ве интересира

Фејсбук ќе мора да отстранува говор на омраза на барање на национални судови

Ана Ололовска

Фејсбук укина повеќе десетици илјади апликации

Ана Ололовска

„Гугл“ и „Фејсбук“ повикани на сослушување во руската Дума

Закерберг: Инстаграм и ВатсAп не се за продажба

Фејсбук го модифицира софтверот за препознавање лица

Ана Ололовска

„Прислушкувањето“ на Фејсбук под лупа на ЕУ

Ана Ололовска