Фејсбук ќе им плаќа на корисниците за учество во анкети

Од:

Американската компанија Фејсбук синоќа ја претстави апликацијата „Вјупоинтс“ која на корисниците ќе им плаќа за учество во анкети, истражувања и за извршување на задачи.

Компанијата има намера да користи фидбек од корисниците за да ги подобри своите производи како Фејсбук, Инстаграм, Ватсап, Портал и Окулус.

Корисниците ќе заработуваат со добивање поени за учество во истражувањата. Неопходен број на собрани поени ќе можат да бидат разменети за пари преку платниот систем „Пејпал“.

Засега сервисот може да се користи само во САД и од лица постари од 18 години, а планирано е да биде пуштен во други земји идната година. За учество во анкетите потребно е да се има профил на Фејсбук, да се внесе име и презиме, електронска адреса, земја на живеење, пол и дата на раѓање.

Од Фејсбук укажуваат дека информациите за корисниците нема да се објавуваат, предаваат или продаваат на трети лица и компании.

Би можело да ве интересира

Фејсбук отвора илјада работни места во Европа

Ана Ололовска

„Фејсбук“ се извини што го преведе името на кинескиот претседател како „серко“

А1он

Фејсбук го ограничува политичкото огласување на своите мрежи

Ана Ололовска

Протекоа личните податоци на повеќе од 267 милиони корисници на Фејсбук

Ана Ололовска

Си-Ен-Би-Си: „Фејсбук“ се во проблеми, не знаат како да потрошат 52 милијарди долари

Ана Ололовска

Фејсбук наоѓа профили само со помош на снимка од нечие лице

Ана Ололовска