Фејсбук ја зголемува родителската контрола на „Messenger Kids“

Од:

Претставник на Фејсбук во вторникот за Ројтерс соопшти дека компанијата планира да додаде нова алатка која ќе ја зголеми родителската контрола врз децата.

Апликацијата ќе биде наменета за контрола на деца кои се под 13 години.

Пристапот ќе биде дозволен само за родителите, а ќе овозможи тие да имаат преглед врз историјата на пораките и ќе може да видат кои корисници се блокирани од детето и со кој корисник контактира детето најмногу.

Родителите ќе имаат пристап и на видео снимките што децата ќе ги добиваат или ги испраќаат.

 

Би можело да ве интересира

Австралија е првата земја во која Фејсбук и Гугл ќе плаќаат за вести

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лидерите на Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл демантираат дека ја задушуваат конкуренцијата

Ана Ололовска

Првите луѓе на Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл на сослушување пред американските конгресмени

Ана Ололовска

Фејсбук и Твитер избришаа објави на Трамп поради ширење дезинформации за коронавирусот

А1он

Фејсбук ќе го тестира алгоритмот за расна дискриминација

Ана Ололовска

Чулев во полициска станица повикал и други кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кристијан Ландов