Фејсбук и Инстаграм ја намалија брзината на проток на видео-содржините во Европа

Од:

Компанијата Фејсбук објави дека со цел да се избегне оптоварување на интернетот во Европа привремено ја намали брзината на проток на видео-содржините на Фејсбук и Инстаграм.

Социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм се повеќе се користат по воведувањето на вонредни мерки ширум Европа, што бара и работа од дома и социјална изолација.

Претходно, компаниите Нетфликс и Гугл најавија дека ќе го прилагодат системот на емитирање на своите видео-содржини на новонастатнатата ситуација.

Европска комисија, претходно ги повика провајдерите, операторите и коринсиците на интернер услуги да го спречат оптоварувањето на мрежата и да обезбедат отворен интернет.

Би можело да ве интересира

Фејсбук и Инстаграм ги вратија профилите на Трамп

Катерина Павлова-Николовска

Папата пак лајкува манекенки на Инстаграм, луѓето велат: само се восхитува на Божјите креации

Жарко Настоски

Технолошките гиганти му се придружија на Фејсбук против израелската хакерска компанија НСО

Ана Ололовска

Делумно уривање на Фејсбук, Инстаграм и Месинџер

Ана Ололовска

Властите во САД бараат Фејсбук да се лиши од Инстаграм и Ватсап

Ана Ололовска

За малку уапсена уште една египетска „инфлуенсерка“

Ана Ололовска