ФБ акција: Платете му кафе на оној кој нема пари

Од:

Порачајте кафе за себе, но и за оние кои немаат – тоа е „условно кафе“. Оваа интересна акција, која се прошири по Фејсбук, се однесува на тоа да му платите кафе на оној кој не може да си го приушти.

Од Фејсбук велат дека се почнало во Неапол, и се надеваат дека оваа убава акција ќе земе замав низ целиот свет.

– Пет кафиња ве молам. Две за нас и три условни. Ја плаќаат сметката, земаат две кафиња и си заминуваат. Се прашувам што е тоа „условно кафе“…Додека јас се уште се прашувам, уживам во убавиот ден, погледот на плоштадот, кога во кафулето влегува човек во запуштена облека. Изгледа како питач и љубезно прашува: Дали имате „условно кафе“?, прераскажа еден жител на Неапол.

Би можело да ве интересира

Фејсбук ќе мора да отстранува говор на омраза на барање на национални судови

Ана Ололовска

Фејсбук укина повеќе десетици илјади апликации

Ана Ололовска

„Гугл“ и „Фејсбук“ повикани на сослушување во руската Дума

Закерберг: Инстаграм и ВатсAп не се за продажба

Фејсбук го модифицира софтверот за препознавање лица

Ана Ололовска

„Прислушкувањето“ на Фејсбук под лупа на ЕУ

Ана Ололовска

Leave a Comment

11 − two =