„Фаличен пансион” најдобра британска хумористична серија

Од:

„Фаличен пансион” (Fawlty towers) е прогласена за најдобра британска хумористична серија на сите времиња, според 42 стручни ТВ лица кои го дале своето мислење за списанието „Рејдио Тајмс“.

„Монтипајтоновецот“ Џон Клиз во оваа серија го глумеше главниот лик Базил Фолти, а неговите куси реплики станаа британски фолклор.

Серијата се прикажуваше само во две сезони – 1975 и 1979 година, но времето и честите репризирања покажаа дека се работи за безвременска класика.

На второ место на листата, се најде серијата „Отец Тед”, а на трето место – „Јас сум Алан Партриџ” со Стив Куган во насловната улога.

Би можело да ве интересира

„Медена земја“ прикажан на „Сараевски филмски фестивал“, следува премиера на „Македокс“

Ана Ололовска

Изабел Ипер го доби признанието „Почесното срце на Сараево”

Ана Ололовска

Продукцијата „Сестри и брат Митевски“ на Сараевски филмски фестивал

Ана Ололовска

Почина глумецот Питер Фонда

Агенција за филм: На македонскиот филм конечно му се „заканува“ и „Оскар“

Ќерката на Брус Ли се скара со Тарантино