Европски земји каде јавниот превоз е практично бесплатен: Туристите можат значително да заштедат

Од:

Туристите можат значително да заштедат.

dobivaj vesti na viber

Порталот Timeout ги претстави земјите каде јавниот превоз е бесплатен или „речиси бесплатен“, што може да биде многу важно за туристите при посета на саканите локации.

На пример, во Германија, во последните три месеци возењето во речиси сите возови, трамваи, автобуси и метро чинат само 9 евра месечно за сите – и локалните жители и туристите.

За жал, таа карта од 9 евра истече на последниот ден од август. Според податоците, овој проект заштедил 1,8 милиони тони емисии на CO2 (според германскиот просек, тоа е еквивалентно на јаглеродниот отпечаток од речиси 20 илјади луѓе годишно), па може повторно да се земе предвид. Во меѓувреме, има и други места во Европа каде што можете да патувате многу евтино или целосно бесплатно.

Треба да се напомене дека на одредени места, доколку сте жител, веќе можете да добиете бесплатен јавен превоз. Главниот град на Естонија, Талин, е едно такво место, а од 1 октомври 2022 година ќе му се придружи и островот Малта. Сепак, дури и како турист, можете да ги искористите евтините патувања во некои други земји.

Шпанија

Од 1 септември до 31 декември 2022 година, меѓуградските возови во Шпанија ќе бидат целосно бесплатни. Политиката е дизајнирана да им помогне на Шпанците во кризата на трошоците за живот и ги покрива Cercanias (приградски воз), Rodalies (приградски линии во Каталонија) и Media Distancia (регионални линии на средна далечина, покривајќи патувања помали од 300 km) управувани од национални железнички оператор Ренфе.

Австрија

Австрија, исто така, има годишни билети за автобуси, трамваи и возови кои чинат во просек по 3 евра (околу 25 куни) дневно, додека главниот град Виена може да се пофали со билети за јавен превоз за 1 евро (околу 7,5 куни) дневно. Сепак, има финта со двете цени: попустот го добивате само ако платите едногодишен билет. Со други зборови, веројатно вреди само ако планирате да останете во Австрија многу долго време.

Луксембург

Се разбира, Луксембург веројатно не е на врвот на листите за патувања на многу луѓе. Но, во 2020 година, таа стана првата земја во светот што го направи јавниот превоз бесплатен. Сè додека не патуваат во прва класа, туристите и жителите можат да се возат со автобуси, возови и трамваи без да потрошат ниту цент.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени повеќе од 15 тони марокански хашиш, уапсени 49 лица

Ана Ололовска

Шпанија планира нов данок за најбогатите

Десетици илјади Каталонци побараа независност од Шпанија

Ана Ололовска

Трагедија во Виена: Бебе паднало од прозор, се верува дека било турнато од неговиот 11-годишен брат

Горан Наумовски

Австрија и Унгарија се против ограничувањето на цената на рускиот гас

Австриската Влада ја ограничува цената за струја за домаќинствата