Европската сонда „Солар Орбитер“ ќе го набљудува Сонцето

Од:

Научниците денеска во Вселената ќе го лансираат леталото „Солар Орбитер“ што ќе го истражува Сонцето, за да може подобро да се разбере.

Сондата на Европската вселенска агенција (ЕСА) ќе биде лансирана вечерва од космодромот Кејп Канаверал, на Флорида, во соработка со американската вселенска агенција НАСА.

Сондата со себе ќе носи десет научни инструменти, со 209 килограми корисна носивост.

Откако ќе ја мине орбитата на Венера и потоа и на Меркур, сателитот, чија максимална брзина ќе изнесува 245.000 километри на час, ќе може да се приближи до Сонцето на 42 милиони километри, што претставува помалку од третина од одалеченоста на Земјата од Сонцето, пренесе Индекс.хр.

Собраните податоци ќе се споредуваат со оние од сондата на НАСА, „Паркер“, што беше лансирана во 2018 година, која многу повеќе му се доближила на Сонцето (на седум до осум милиони километри), но нема технологија за директно набљудување, бидејќи температурата на таа одалеченост е превисока.

Би можело да ве интересира

МВС изврши маневар за избегнување судар во орбитата

Ана Ололовска

Кина испрати трет поморски сателит во вселената

Ана Ололовска

Сонцето влезе во нов 25-годишен циклус

Ана Ололовска

Мозокот на космонаутите се менува во Вселената

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Венера пронајден е гас што на Земјата е признак на живот

Ана Ололовска

НАСА ќе купува Месечев прав од приватните компании

Ана Ололовска