ЕУ го казнува Епл со една милијарда евра

Од:

Европската комисија ја обвини компанијата Епл за искористување на држвна помош во Ирска, покажуваат првичните резултати од истрагата за даночните олеснувања кои ги доби оваа американска компанија.

dobivaj vesti na viber

Весникот „Фајненшл Тајмс“ тврди дека казната би можела да изнесува една милијарда евра.

ЕК би можела да бара исплата на сите неплатени даноци, како и дополнителна казна.

Во изминатите 10 години Епл заработил дури 137 милијарди долари преду работење на свои офшор компании.

Според изјавите на лица кои се вклучени во истрагата, ЕК наводно открила дека Епл склучувал нелегални договори со ирските власти и со тоа добивал незаконска помош.

Би можело да ве интересира

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

А1он

Министрите за енергетика на 15 земји-членки на ЕУ бараат ограничување на големопродажната цена на природниот гас

Ана Ололовска

Фронтекс: Бројот на Руси кои влегуваат во ЕУ зголемен за 30 проценти

Ана Ололовска

Емисиите на ЦО2 од нови возила во ЕУ се намалени за 12 отсто

Ана Ололовска

Јотова: Бугарија мора да има силна позиција во ЕУ за да стави крај на војната во Украина

А1он

ЕУ бара Русија веднаш да ги ослободи затворениците на Крим

А1он