„Етихад Ервејс“ ангажира „летечки дадилки“

Од:

Вистински кошмар за поголемиот дел од патниците во авионите е дека ќе добијат место покрај родители со мали деца. Меѓутоа еден авионски превозник има решение за тоа.

„Етихад Ервејс“ еден дел од својот екипаж го претвори во „дадилки“ на долги летови.

„Летечките дадилки“ им се достапни на патниците во сите класи и им помагаат да ги забавуваат, хранат и ги смират децата. Услугата е бесплатна.

Повеќе од 500 стјуардеси сега имаат улога на „летечки дадилки“ кои поминале обуки. За време на обуката тие учеа за детската психологија и социологија, со цел да се обучат како да постапуваат со деца на различни возрасти.

Истражувањето кое опфати 15.000 патници покажа дека немирните деца се најголем извор на стрес во авионите, а бебињата кои плачат се најнепосакувани сопатници.

Би можело да ве интересира

Научници и иноватори предлагаат радикални начини за „повторно замрзнување“ на Арктикот

Ана Ололовска

Виена е најпријатниот град за живеење во светот

Ана Ололовска

Уметнички проект „Арт парк“ во Загреб

Ана Ололовска

ВИДЕО: Делфините им приредија спектакл на туристите кај Валона

Ана Ололовска

Забрана за Мекдоналдс крај историски објект во Рим

Ана Ололовска

Пилот барал пари од патниците за гориво

Ана Ололовска

Leave a Comment

16 − 13 =