„Епл“ со рекордна испорака на смартфони во четвртиот квартал

Од:

Доставата и испораките на „Ајфони“ скокнаа за 22 отсто во четвртото тримесечје од 2020 година, што е рекорден скок. Со ова компанијата стана најголем продавач на смартфони во светот, додека продажбата на „Хуавеј“ опадна со стапувањето во сила на санкциите кон компанијата во САД.

Проширената палета на модели и новиот изглед на „Ајфон 12“, како прв уред на „Епл“ со 5-Г технологија, ја зголемија побарувачката за надградби, особено во Кина. Според истражувачката компанија ИДЦ, „Епл“ продал 90,1 милион телефони во периодот октомври-декември. Со тоа компанијата има 23,4 насто удел во светскиот пазар.

На второ место е „Самсунг“. Јужнокорејската компанија бележи раст на продажбата од 6,2 отсто во последното тримесечје во споредба со претходната 2019 година, со продадени 73,9 милиони паметни телефони, што значи удел на пазарот од 19,1 отсто. Кинеската компанија „Ксијаоми“ забележа раст на продажбата за 32 насто, па се најде на третото место. Четвртопласираниот „ОПО“, исто така – од Кина, има раст од 10,7 насто.

Кинески „Хуавеј текнолоџис“ претрпе најголем удар, при што доставите паднаа за 42,4 отсто, на 32,3 милиони продадени примероци и место бр. 5. „Каунтерпоинт“ и „Каналис“ се на шестото и седмото место.

Би можело да ве интересира

Кој е крипто-бегалецот кој се крие во Србија: Контроверзен Кореец ја оштети индустријата за 40 милијарди долари

А1он

„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

А1он

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

Ана Ололовска

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

Ана Ололовска

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

Ана Ололовска

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он