Епл најави нови емотикони до крајот на годината

Од:

Ако ви здодеаја досегашните смајли, не грижете се. Епл објави новитети и на ова поле.

dobivaj vesti na viber

Имено, серија нови емотикони стигнува на сите АјФони, АјПади, Мак и други уреди подоцна оваа година.

Меѓу новите емотикони се наоѓа и жена со шамија, маж со брада, но и жена која дои.

Новите смајли ги креираше непрофитабилната група Unicode Consortium, во која се волонтери од технолошки компании кои заеднички гласаат за тие кои ќе влезат во потесниот избор.

Инаку, емотиконите често беа на удар на критики, дека не се доволно разновидни како и дека застапуваат расизам. Со тек на времето се менуваа, па сега може да се бира дали ќе користите бели или црни, а речиси да нема животна тема која не е насликана барем со еден емотикон.

Би можело да ве интересира

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

Ана Ололовска

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

Ана Ололовска

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

Ана Ололовска

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он