„Зелените“ згради во Кина привлекуваат комарци и ги бркаат станарите

Од:

Станбените згради дизајнирани со бујна вегетација на балконите, се толку обраснати со „вертикална шума“ што сопствениците на становите избегнуваат да живеат во нив поради наплив од комарци.

Блокот е изграден 2018 година во Ченгду, главниот град на провинцијата Сечуан. Според интернет-страницата на сопственикот на имотот, сите 826 стана ставени на продажба, истата година многу брзо нашле купувачи.

Сепак, според тамошните медиуми, само десетина семејства се преселиле во зградите.

Поради тоа што нема станари, вегетацијата на терасите и фасадите, изгледа е и премногу бујна, па и запуштена. Тоа пак, привлекува голем број комарци, коишто исто така сакаат зеленило.

Би можело да ве интересира

Преку Тик-ток предизвик му кажа дека е бремена, па го расплака

Ана Ололовска

Копање гроб за починат од Ковид-19 – казна за неносење маска

Ана Ололовска

Мртовечки ковчег којшто на еколошки начин ги разградува останките на покојниот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмладата крионички замрзната личност сѐ уште чека науката да ја оживее

Ана Ололовска

Како бебе прележал шпански грип, а еден век подоцна и Ковид-19

Ана Ололовска

Канаѓанец заспал возејќи со 150 километри на час

Ана Ололовска