Ѕвездите од „Игра на тронови“ заработуваат по половина милион долари од епизода

Од:

Според многу критериуми „Игра на тронови” е најголема телевизиска серија и најголем хит во историјата на телевизијата ХБО, па воопшто не изненадува фактот дека главните глумци заработуваат многу пари.

Емилија Кларк, Николас Костер-Валдау, Питер Динклиџ, Кит Харингтон и Лена Хиди заработуваат 500.000 долари по епизода, што значи дека цела сезона од 10 епизоди им носат заработка од пет милиони долари.

Исто толку заработува Кевин Спејси за улогата во „Куќа од карти”, а нешто помалку Клер Дејнс за една епизода во серијата „Татковина”.

Би можело да ве интересира

Game of Thrones со 32 „Еми“ номинации

Ана Ололовска

Австралиска мува го доби името по негативец од Game of Thrones

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Санса Старк“ откри кој е виновникот за чашата кафе во сцена од Game of Thrones

Ана Ололовска

Емилија Кларк ја одбила улогата во Fifty Shades of Grey поради голотијата

Ана Ололовска

Кој најмногу заработи од Game of Thrones?

Ана Ололовска

Нова серија со подобри првични оценки од Game of Thrones и Breaking Bad

Ана Ололовска