Џорџ Клуни донира милион долари за борба против корупцијата во Африка

Од:

Американскиот актер и режисер Џорџ Клуни изјави дека донира милион долари за борба против корупцијата и воените злосторства во Африка.

Парите беа донирани од „Клуни Фондацијата за правда” на Иницијативата за човекови права, почната од актерот во 2015 година, заедно со активистот Џон Прендергаст.

За оваа иницијатива веќе донираше и американскиот актер Дон Чидл. Заедно со донацијата на Клуни, досега за иницијативата се донирани 3,45 милиони долари. Иницијативата има за цел да ги открие финансиските мрежи зад конфликтите во Африка.

Би можело да ве интересира

Вториот бран на пандемијата е посмртоносен во Африка

Жарко Настоски

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Ана Ололовска

Светот во 2020: Од миротворец до дестабилизатор на Рогот на Африка

Ана Ололовска

СЗО: Во Африка не се подготвени за масовна вакцинација

Ана Ололовска

Децата заразени со сида ќе имаат поевтин лек

Жарко Настоски

На ОН ветени 1,7 милијарди долари за помош на земјите од Африка

Ана Ололовска