Џони Деп во јануари во Србија поради снимање филм

Од:

Познатиот холивудски актер Џони Деп ќе ја посети Србија во јануари следната година за снимање на филм за воениот фотограф Јуџин Смит.

dobivaj vesti na viber

Снимањето на филмот „Минамата”, именуван по болеста предизвикана од труење со жива, ќе започне во Јапонија, а потоа ќе продолжи во Србија.

Дејствието на филмот ќе се занимава со работата на Смит во списанието „Лајф” и со фото есеј од 1972 година, преку кој Смит ќе го претстави на пошироката јавност ужасот на болеста Минамата, откриена во Јапонија во 1956 година.

Ендру Левитас ќе го режира сценариото на Дејвид Кеслер, а според книгата на Јуџин Смит и неговата сопруга Ајлин Миоко Смит, „Минамата: приказна за труење на градот и луѓе кои одлучија да го носат бремето на храброст”.

Смит е еден од најистакнатите американски фоторепортери и „можеби најважниот американски фотограф во развојот на уреднички фото есеи”, пишува „Гардијан”.

Џони Деп претходно беше во Србија во 2010 година кога учествуваше на фестивалот „Кустендорф”.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ: Дојавите за бомби се притисок врз Србија поради Русија

Ана Ололовска

Дојавите за бомби во белградските училишта ќе биде окарактеризирани како терористички акт

Ана Ололовска

Во 97 училишта во Белград дојави за поставени бомби

Ана Ололовска

Вучиќ: Не најавувам санкции, издржавме 80 дена, ќе се бориме за нашата политика

ВИДЕО: Во тешка сообраќајна несреќа кај Нови Сад повредени се две жени и две деца од Македонија

Катерина Павлова-Николовска

Стејт департмент: Србија и Косово сами избираат надворешно политички приоритети

Ана Ололовска