Две лица освоија 550 милиони долари на лотарија во САД

Од:

Две лица освоија 550 милиони долари на синоќешното извлекување на лотаријата Пауербол, што е втор најголем џек пот кој некогаш е извлечен во САД, наведено е утрово на сајтот на лотаријата.

На сајтот е наведено дека добитните листови се продадени во Аризона и во Мисури, а извлечени се броевите 5, 6, 23, 16, 22 и 29.

Американците ги зафати вистинска лотариска грозница, а вчера во минута се продаваа 160.000 листови, пренесуваат американските медиуми.

Од 6-ти октомври никој не ја извлече добитната комбинација на лотаријата Пауербол, која се игра во 42 сојузни држави, а шансите за добивка беа еден спрема 175 милиони.

Помали износи освоија 8,9 милиони играчи, со вкупна вредност од 131 милиони долари.

За разлика од Европа, во САД лотариските добивки се оданочуваат.

Пауербил лотаријата на добитниците им дава можност парите да ги земат на повеќегодишни рати или одеднаш.

Најголемиот џек пот во американската лотарија изнесуваше 640 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Првиот автомобил од инстант лозот 7 Х 7 го доделивме во Прилеп

Предраг Петровиќ

Камионџија добил три пати на лотарија за само 11 месеци

Пензионерка од Сплит добитник на Еуроџекпотот, среќата и се насмевнала по 10 години игра

Предраг Петровиќ

Постигната 7-ка во Кичево, вредна над 500.000 евра

Од коло 99 гарантираниот фонд за 7-ка ќе се зголеми на 10 000 000 денари, една лото-комбинација ќе изнесува 30 денари.

Милиони Американци во надеж: Добивката на Мега милионс над милијарда долари

Предраг Петровиќ