Дресот на бејзбол легендата Бејб Рут продаден за 5,6 милиони долари

Од:

Дресот кој го носел легендарниот бејзбол играч Бејб Рут е продаден на аукција за 5,64 милиони долари, со што стана најскап продаден спортски сувенир досега.

Аукцијата е одржана вчера во Њујорк, а претходниот рекорд кога станува збор за продажна цена го држеше исто така еден од дресовите на Рут, кој е продаден во 2012 година за 4,4 милиони долари.

Рут дресот го носел во периодот меѓу 1928 и 1930 година. Семејството и приватни колекционери дале околу 400 предмети сопственост на Рут за аукција на стадионот Јенки.

– Предметите и значењето на Бејб Рут за бејзболот и американската популарна култура се непроценливи во историјата на оваа земја, изјави претседателот на аукциската куќа Ханг, Дејвид Хант.

Би можело да ве интересира

Средновековен златен денар понуден на аукција за 1,6 милиони фунти

Ана Ололовска

Еден од првите модели на патики „Најк” продаден за речиси 440.000 долари

Ана Ололовска

Древна биста на Тутанкамон во „Кристи“ продадена за 4,7 милиони фунти

Ана Ололовска

Во Париз се продава револверот со кој се уби Ван Гог

Ана Ололовска

Скулптура на Џеф Кунс продадена за 91 милион долари

Ана Ололовска

Шише за бренди од Титаник проидадено на аукција за речиси 88.000 евра

Ана Ололовска