„Доминос“ во Тексас веќе испорачува пица преку робот

Од:

Самоуправувачиот пазар се надополнува со сè повеќе автоматизирани решенија за кои не е потребна посебна човечка интервенција. Една од најновите иновации кај „Доминос“ се однесува на испораките на пица.

Компанијата веќе го тестира самоуправувачкиот робот Нуро Р-2 во една од своите гостилници во Тексас (САД). Нарачателот, притоа, може да избере дали испораката ќе се врши на обичен начин или преку роботот.

Малото возило може да оди во различни правци, а внатре има посебно место за чување на храната.

Доколку купувачите го одберат Нуро Р-2, тие добиваат известувања за процесот на испорака, како и навремени податоци за местоположбата на роботот. Откако возилото ќе стигне до адресата, купувачот ќе добие специјален ПИН-код за да го отклучи роботот и да си ја земе својата нарачка.

Би можело да ве интересира

Совети: Солта го отстранува мирисот на кромид од рацете

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најскапата порција помфрит во светот чини 200 долари

Ана Ололовска

Полицијата запре комбе полно со расипана храна, возачот е уапсен

Жарко Настоски

Франција повлече 7.000 прехранбени производи, содржеле премногу етилен оксид

Жарко Настоски

Кромидот и лукот не треба да се чуваат предолго во замрзнувач

Ана Ололовска

Амбалажата во сендвичарите содржи токсични материи, открија невладини организации

Жарко Настоски