Доминго нема да пее во Јапонија поради секс-скандалот

Од:

Оперскиот пејач Пласидо Доминго нема да настапи на предолимписките културни свечености во Јапонија, соопшти Организациониот одбор за Олимпијадата во Токио идната година.

Доминго одлучил да не настапи на оперскиот настап закажан во април којшто треба да се случи во традиционалниот јапонски театар Кабуки. Надлежните ја прифатиле таа негова одлука.

Против познатиот пејач се подигнати неколку обвиненија за сексуално вознемирување од пред повеќе десетлетија. Неколку жени го обвинуваат дека ја искористил својата положба за да ги принуди на сексуален однос, во годините додека бил генерален директор на Операта во Лос Анџелес.

Иако самиот тој тие обвинувања ги нарече „длабоко загрижувачки и неточни“, на Доминго потоа му беа откажани и настапи во САД.

Би можело да ве интересира

Канје Вест ја најави својата прва опера

Татјана Ташкова

Концерт на Бело дугме вечерва на плоштад Македонија

Ана Ололовска

„Ние“ песна полна емоции, видео полно стари спомени

Ана Ололовска

Екс фудбалерот Џибрил Сисе сега е ди-џеј, вечер ќе пушта музика во Белград

Ново ЦД на македонскиот пијанист Симон Трпчески насловено „Сказни од Русија“

Татјана Ташкова

Потрага по гитарата на Пол Макартни што исчезна пред повеќе од 50 години

Ана Ололовска