Доделени „Еми” наградите за 2019 година

Од:

На свеченото 71. доделување на „Еми” наградите синоќа во Лос Анџелес, за најдобра драма е прогласена ТВ серијата Game of Thrones.

Наградата во категоријата комедија пак, ја освои серијата „Fleabag” (Флибег). Најдобар глумец во комедија е Бил Хедер („Бери“), а најдобра глумица – Фиби Волер-Бриџ („Флибег“).

За најдобар глумец во жанрот драма, прогласен е Били Портер („Поза“), а за најдобра глумица – Џоди Комер.

Најдобра мини-серија е „Чернобил”.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најавени трите последни продолженија на „Брзи и бесни“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Светска премиера на „Борат 2“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Брус Вилис повторно во улогата на Џон Меклејн, но во реклама

Ана Ололовска

Хоакин Феникс ќе го игра Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Ана Ололовска

Џорџ Клуни како режисер на филм според книгата „Калико Џо“ на Џон Гришам

Ана Ололовска

Тужба за продуцентите на „Борат 2“

Ана Ололовска