Џејми Оливер против Дејвид Бекам

Од:

Познатиот готвач Џејми Оливер го критикуваше Дејвид Бекам поради промовирањето на брза храна во рекламите.

Џејми се приклучи на поголема група луѓе кои напишаа протестно писмо со кое се предупредува на злоупотребата на спортистите за рекламирање нездрава храна, со што се испраќа лоша порака со децата чии идоли се спортистите.

„Дејвид Бекам е голем спортист но тој рекламира Пепси. Сметаме дека спортистите ги поттикнуваат луѓето да конзумираат нездрава храна, со што се нарушува здравјето“, се наведува во писмото чиј потписник е Џејми Оливер.

Би можело да ве интересира

Поради инфлација, секој трет самохран родител во Британија прескокнува оброци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он

Научниците тврдат: Доколку дојде до нуклеарна војна, Австралија и Аргентина ќе имаат најмногу храна

А1он

Втор ден Отворен Балкан во Тирана: Обезбедување храна и струја пред почетокот на кризната зима