Дијамант од 190 карати пронајден во Русија

Од:

Огромен дијамант од 190,77 карати е пронајден во руско сибирската федерална единица Јакута, само неколку дена пред Нова Година, соопшти водечкиот светски производител на дијаманти Алроса.

Според експертските анализи, висококвалитетниот скапоцен дијамант, кој е ископан во Јакута, можел непречено да остане во природата две милијарди години. Натамошните испитувања ќе ја потврдат точната старост на дијамантот.

– Откривањето на дијамантот непосредно пред Нова Година е вистински подарок, изјави заменик генералниот директор на Алроса, Јевгениј Агуреев.

Огромниот скапоцен камен е испратен на детални анализи и прелиминарно вреднување.

Агуреев додаде дека природата оваа година била многу дарежлива, со исклучителни изненадувања, како на пример дијамант во облик на срце, кој компанијата го открила еден ден пред Свети Валентајн.

Би можело да ве интересира

Дијамантите повторно поштедени од европските санкции врз Русија

Бараат да им го вратат дијамантот: „Срамно сме сиромашни и со криминалци, виновни се Кралицата и нејзините предци“

А1он

Најголемиот црн дијамант продаден за 3,8 милиони евра

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Шри Ланка откриен најголемиот сафир во светот, тежок 310 килограми

Ана Ололовска

Индиски селанец ископа дијамант и преку ноќ стана милионер

Ана Ололовска

Боцвана: Ископан третиот најголем дијамант во светот

Ана Ололовска