Дете пронајде редок скелет на диносаурус во Канада

Од:

Едно 12-годишно момче од Канада, при едно свое аматерско истражување, открило редок скелет на диносаурус стар 69 милиони години.

Нејтан Храшкин рече дека бил „буквално без зборови“ кога ги видел коските. – Бев толку шокиран, што не бев ни возбуден, иако знам дека требаше да бидам, изјави момчето за Би-би-си.

Младиот палеонтолог го истражувал тн. Провинцијален парк на диносаурусите во областа Алберта, близу Калгари, којшто е богат со фосили, заедно со неговиот татко. Во јули тие забележале како се наѕираат стари коски од една карпа, а деновиве заврши и целосното нивно ископување на скелетот на диносаурусот. Нејтан, кој е заинтересиран за диносаурусите од шестгодишна возраст, често со својот татко, го истражува ова заштитено подрачје во Канада.

Бидејќи момчето знаело дека фосилите се заштитени со закон, па веднаш го известиле надлежниот музеј.

Стручњаците потоа откриле меѓу 30 и 50 коски кои му припаѓале на млад хадросаур, за кој се проценува дека бил стар околу три или четири години.

– Порано, како и на повеќето деца, и мене омилен диносаурус ми беше тираносаурус-рекс. Но, сега го обожавам хадросаурусот, рече Нејтан додавајќи дека едвај чека да го види неговото откритие во музејот.

Оттаму пак, велат дека фосилот, стар околу 69 милиони години, е многу редок наод.

Би можело да ве интересира

Научници открија остатоци од ембрион од Тираносаурус

Ана Ололовска

Пронајден диносаурус голем колку паметен телефон

Ана Ололовска

Тумор пронајден во фосил на диносаур стар 60 милиони години

А1он

Во Англија откриен досега непознат вид диносауруси

Наум Локоски

ВИДЕО: Новоткриен вид на диносаурус наречен по чудовиштето од „Истерувачи на духови”

Ана Ололовска