Дениција и Давид најчести имиња во 2019 година

Од:

Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година.

Според податоците на Управата за водење матични книги, меѓу најчестите имиња во 2019 година кај новородените женски бебиња се Михаела, Јана и Катерина, додека кај машките деца најчести имиња се Михаил, Стефан, Калин и Муса.

Како специфични имиња што родителите изминатава година им ги даваа на своите новороденчиња се Калија, Атанасија, Алиса, Лана, Ирис, Јоана, Доротеј, Дарин, Тео, Исак…

Според статистиката, најчести женски имиња во 2018 година биле Софија, Ана, Марија, Сара, Јована, Бисера, Мила, Инара и Ема, а најчести машки имиња Михаил, Петар, Дамјан, Марко, Лука, Давид, Матеј и Стефан.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Продавале дрога на деца пред училишта, во шарени кутивчиња за да ги залажат – Уапсени 230 дилери во Албанија

Анита Петровска Рајковиќ

Во Витаминка одбележан почетокот на школската година и 45 години од создавањето на Стоби флипс

А1он

Деца од Битола на средба со Радев без дозвола од родителите: Злоупотреба за политички цели, тврдат од Меѓаши

Орце Костов

Децата кои ја преживеаја авионската несреќа и талкаа низ џунгла се отпуштени од болница

Кумановка ги оставила трите деца кај мајка си пред три месеци и не се вратила

ВИДЕО Се споделува видео од децата на Пригожин: „Јас сум олигарх, а ти си к.рва“