Данска воведува задолжително советување за двојки кои бараат развод

Од:

Данска има репутација како една од најсреќните земји во светот – но, исто така, има највисока стапка на развод во западна Европа.

Од денес, двојките што бараат развод ќе треба да поминат пред нивниот брак да биде законски завршен.

Професорот Герт Мартин Халд кој помогна да се развие програмата вели: – “Курсот е достапен на апликација, дава совети за комуникација со вашиот поранешен партнер и како да им помогнете на вашите деца.”

Извршени се испитувања врз повеќе од 2000 двојки и резултатите покажуваат дека апликацијата е исклучително корисна при воспоставување на комуникација со поранешните партнери.

Данците можат да аплицираат онлајн за развод и да добијат сертификат релативно брзо.

Овој нов курс, само за парови со деца, е дизајниран да им помогне на двете страни да размислуваат за тоа каков ќе биде животот.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 60 потврдени случаи на коронавирус во данска кланица

А1он

Данскиот принц Јоаким опериран во Франција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дипломатска порака или страв од коронавирусот, дански високи претставници не сакаа да се ракуваат со Помпео

Горјан Грнчаровски

Данската премиерка по вторпат ја одложува својата венчавка

Ана Ололовска

Данска ќе воведува данок на јаглерод диоксид и стакленички гасови

Ана Ололовска

Олеснување на рестриктивните мерки во Данска

Ана Ололовска