„Чувари“ триумфираше со 10 „Еми“ награди

Од:

Телевизиската серија „Чувари“ (Watchmen), вчера освои 10 награди „Еми“, меѓу кои и оние за надобра куса серија, главна женска, споредна машка улога и сценарио.

Свеченоста на доделувањето се одржа во празната сала на Лос Анџелес театарот. Серијата „Наследници“ (Succession), исто така – во продукција на Ејч-би-о, е најдобра драма, а пак, канадскиот хит „Потокот на Шит” (Schitt’s Creek) ги собра наградите во категоријата комедија.

Авторите на „Чувари“ го посветија триумфот на афроамериканските жртви и на 99-годишнината од колежот во Тулса 1921 година.

Серијата што дебитираше минатата година, раскажува за белиот шовинизам, полициската бруталност и контроверзиите околу носењето маски – теми актуелни во јавните дебати во САД каде што во ноември се одржуваат претседателски избори.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најавени трите последни продолженија на „Брзи и бесни“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Светска премиера на „Борат 2“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Брус Вилис повторно во улогата на Џон Меклејн, но во реклама

Ана Ололовска

Хоакин Феникс ќе го игра Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Ана Ололовска

Џорџ Клуни како режисер на филм според книгата „Калико Џо“ на Џон Гришам

Ана Ололовска

Тужба за продуцентите на „Борат 2“

Ана Ололовска