Чудо од дете: Има осум години, а студира на три факултети

Од:

Лорен Симон има осум години и е студент на три престижни универзитети во Холандија, Белгија, со што ја освои титулата најпаметно момче во Европа.

Наизглед типичното осумгодишно дете има коефициент на интелигенција 145, а пред да стане „најмлад студент во историјата”, го завршил основното училиште за само две години, а средното училиште за година ипол.

Симон, како што наведува Б92, се запишал во основно училиште кога имал четири години.

Пред запишувањето на факултет, Симон, чиј татко е Белгијанец, и мајка Холанѓанка, за белгиската радио станица РТБФ изјави дека негов омилен предмет е математиката. Тој тогаш сакаше да стане хирург и астронаут, но исто така рече и дека размислува за ИТ технологии.

Таткото на Лорен вели дека кога неговиот син бил помлад, имал проблем да си игра со други деца и оти никогаш не бил особено заинтересиран за играчки, објави Би-Би-Си.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: „Летачкиот човек“ си вгради оружје до главата

Ана Ололовска

Банирани на „Близард“ до 3019 година поради „тролање“

Ана Ололовска

Пронајдени фосили стари 310 милиони години

Рекорд: Според документите, Индиец има 123 години и еден месец

Ана Ололовска

Сопругата на бугарски кечер снимена в кревет со друг билдер

Ана Ололовска

На жените им треба повеќе сон, оти го користат мозокот повеќе од мажите

Ана Ололовска